Dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce

Zmiany w Polskim sektorze energii zaczynają zdecydowanie przyspieszać, a pandemia miała ogromny wpływ na funkcjonowanie energetyki i jej odziaływanie na środowisko. Widać wyraźny sadek w produkcji energii elektrycznej z węgla oraz nawarstwiające się problemy, skutkujące ogromnymi kosztami, co przyspiesza odchodzenie od tych produktów. W  2020 r. po raz pierwszy w historii, udział czarnej energii wyniósł mniej niż 70%, mimo że do użytku oddano nowe moce węglowe, a hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce są najwyższe od lat. Lata 2020 i 2021, to dynamiczny rozwój fotowoltaiki, która staje się coraz ważniejszą dziedziną energetyki, to wyzwanie i ogromne możliwości dla firm, które inwestują w nowe technologie i źródła energii co daje nowe rozwiązania dla Klientów. W kryzysie nadal znajduje się energetyka wiatrowa, ustawa o regule tzw. 10 h blokuje budowę nowych projektów co sprawia, że budowa Elektrowni Fotowoltaicznych daje ogromne perspektywy.

Na koniec sierpnia 2021 r. w OZE zainstalowanych było 14,9 GW, z czego blisko 6 GW w instalacjach fotowoltaicznych. Dla porównania na koniec 2020 moc zainstalowana w fotowoltaice wynosiła niecałe 4 GW a na koniec 2019 1,6 GW. Gwałtowny rozwój OZE jest wynikiem szybko rosnącej liczby m.in. elektrowni słonecznych powstających również przy wsparciu systemu aukcji OZE. Ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadziła trzy mechanizmy wspierania rozwoju OZE – system aukcyjny – system stałych taryf i kontraktów różnicowych –  system tzw. opustów.

Szybki rozwój mocy PV rodzi wyzwania po stronie sieci energetycznych, regulatora rynku oraz po stronie dostawców technologii i rozwiązań integrujących źródła fotowoltaiczne. Jest to technologia elastyczna, działająca w kilku segmentach i wielu niszach rynkowych.  Według prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej moc zainstalowana w fotowoltaice w 2022 roku podwoi swoją wartość, a na koniec 2025 roku może wynieść nawet 15 GW.

Przyjęta na początku roku „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”, która zakłada odchodzenie od węgla, zapewnia gigantyczne możliwości w obszarze OZE, na rozwój fotowoltaiki należy patrzeć szeroko i długookresowo.