Finansowanie farm fotowoltaicznych

Pomimo znacznego spadku kosztów inwestycji w energię ze słońca, w ostatnich latach niewątpliwie jedną z największych bolączek jest dostęp do kapitału. Znaczna część inwestycji realizowana jest przez rodzimych przedsiębiorców, gdzie wkładem własnym w inwestycję jest grunt, na którym jest realizowana i wartość całej niezbędnej dokumentacji w postaci projektów budowlanych, pozwoleń itd. Nakłady inwestycyjne na elektrownię słoneczną o mocy 1MWp, to kwota ok. 3-3,5 mln zł. Skąd pozyskać finansowanie takiego projektu?

  1. Kredyty komercyjne – Banki na przestrzeni kilku ostatnich lat były bardzo nieufne do finansowania inwestycji w OZE. Spowodowane było to niestabilnością poprzedniego systemu wsparcia „zielonych certyfikatów” i niekorzystnymi zmianami prawa w obszarze zielonej energii np. tzw. ustawą odległościową, która praktycznie zablokowała nowe inwestycje energię generowaną z wiatru. Dzisiejszy, aukcyjny system wsparcia jest uważany przez banki za wiarygodny i pojawiły się już możliwości finansowania farm fotowoltaicznych w formule project finance, czyli w oparciu o prognozy sprzedaży energii nawet przez okres 20 lat. Dodatkowo rosnące dynamicznie w 2021 roku ceny energii powodują, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną przynosi znacznie wyższe stopy zwrotu i staje się bezpieczniejszą z punktu widzenia banku. Dziś dla banków finansowanie budowy farm nie jest to już tylko formą pokazania „zielonego oblicza” instytucji, ale również ekonomicznie uzasadnionym kierunkiem udostępniania kapitału.
  2. Firmy leasingowe – W ostatnich miesiącach można zauważyć zwiększone zainteresowanie firm leasingowych na rynku PV. Kierowane jest ono głównie na przedsiębiorców realizujących inwestycje na własne potrzeby w instalacje o wielkości do 50 kWp. Nie mniej jednak są już pierwsze oferty finansowania inwestycji w farmy o mocy powyżej 500 kWp.
  3. Środki krajowe z NFOŚiGW – O kolejny już rok został przedłużony nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych z obszaru OZE. Instrumentem finansowym w ramach tego programu jest niskooprocentowana pożyczka.
  4. Regionalne fundusze pożyczkowe – Część władz na szczeblach wojewódzkich zaczyna wspierać lokalny rozwój zielonej energii poprzez regionalne fundusze pożyczkowe, w których głównymi udziałowcami są urzędy marszałkowskie. Ta terytorialnie ograniczona oferta finansowania, ma niewątpliwą zaletę w postaci bardzo niskiego kosztu, sięgającego czasem zaledwie 0,5% rocznie.
  5. Fundusze strukturalne z UE – Zakończona perspektywa unijna 2016-2020 powoduje, że obecnie ta forma wsparcia uległa wyczerpaniu. W ramach poprzednich programów można było uzyskać dofinansowanie w postaci dotacji do 70% kosztów kwalifikowanych. Z niecierpliwością czekamy na rozpisanie programów dotacyjnych na lata 2021-2027.

Sprzyjający klimat po stronie legislacyjnej i pojawiające się nowe możliwości finansowania sprawiają, że branżę PV czeka dalszy dynamiczny biznesowy rozwój. Nie można zapomnieć jednocześnie o niemierzalnych ekonomicznie korzyściach w postaci zmniejszenia emisji CO2, za które będą dziękować nam przyszłe pokolenia.